Літературний брейн-ринг
ЛІТЕРАТУРНИЙ БРЕЙН-РИНГ
"СТЕЖКАМИ ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ"
Мета. Допомогти учням збагнути
невмирущість і велич Шевченківського слова, загальнолюдське значення його
творчості; удосконалювати навички
виразного читання поезії
напам’ять, виховувати шанобливе ставлення культурних надбань
українського народу та естетичні смаки
Очікувані
результати. Сформованість шани до невмирущої слави великого
Кобзаря сили і мудрості мистецтва слова удосконалення
вмінь і навичок виразного читання художнього тексту.
Обладнання. Ілюстрації до творів Кобзаря,
твори Т.Шевченка і про нього, портрет, рушники.
Ми не лукавили з тобою,
Ми просто йшли, у нас нема
Зерна неправди за собою.
Т.Шевченко
Хід уроку
І. Вступне слово
вчителя.
День
народження і день смерті Т.Шевченка стоять поряд: 9-10 березня. Між цими двома
весняними днями 47 років життя, яке стало славою і гордістю українського
народу. І все-таки день його народження і день смерті, фатально ставши поряд,
обпікають душу невимовним болем, спонукають глибоко відчути: у мученицькому
житті великого Кобзаря не було місця для звичайного життя, для повного відчуття
людського щастя. Ще за життя Кобзар став у народі легендарним, але зоря його
засяяла лише по смерті. Нині ім’я Шевченка відоме на всіх континентах. Його
твори звучать у перекладах на десятках мов світу. Але особливо благоговійно
ставляться до Кобзаря його нащадки.
Сьогоднішній
наш урок – данина пам’яті поетові-правдоборцю. Адже мусимо продовжувати
Шевченківське безсмертя і в собі і в дітях наших, бо ж суспільство, в якому
хочемо жити, гуманізм, який боремося сповідувати, освячене в благословенні
Тарасом..
ІІ. Знайомство з
командами (
заздалегідь були обрані 2 лідери, які обрали до свого складу команд по 6 учнів
і готувалися до конкурсів). Із учнів класу обрано журі. Уболівальники можуть
доповнювати відповіді, відповідати, коли не справляються команди і отримувати
бали.
«Гайдамаки» - Девіз: «І чужому научайтесь, і свого не цурайтесь…»
«Неофіти» - Девіз «Схаменіться! Будьте люди!»
ІІІ. Запитання до учасників знавців творчості
Т.Г.Шевченка
І тур – біографія Кобзаря
( 1 бал кожна
правильна відповідь командою)
грамоті Т.Шевченко? 1982
році, а дражнили його Совгир
2. Назвіть братів і сестер Шевченка 2 брати і 5 сестер: Катерина,
Марія,
Микола,
Ярина, Марія, Йосип, Марія
3. Хто був першим учителем Майстер Шириєв
малювання у Т.Шевченка?
А вчитель-дяк у дяківській школі? Рубан
4. Як сталося, що Шевченко потрапив Його примітив відомий художник
до Академії мистецтв? Сошенко,
коли Тарас змальовував
статую
в літньому саду
5.Коли Шевченка було звільнено з У 1838 році К.Брюлов змалював портрет
кріпацтва і хто піклувався про його Жуковського і за виручені гроші (2500)
визволення? викупив
Т.Шевченка. Піклувалися про
викуп: Сошенко,
Мокрицький,
Жуковський,
Григорович, Венеціанов
6. Які нагороди одержав Т.Шевченко, № срібні медалі, «Малюнок з натури»
навчаючись в Академії мистецтв? (1939), «Хлопчик-жебрак» (1840),
«Циганка-ворожка»
(1841)
7. Чому Шевченко, бувши улюбленим На екзамені він не представив обов’язкові
учнем К.Брюлова і
найкращим учнем тоді композиції та
античні сюжети, а
Академії, одержав
лише скромні намалював
«Хлопчика-жебрака», який
відзнаки (срібні медалі ІІ ступеня) віддає свій хліб собаці та
«Циганку, яка
й не отримав такого для всіх тодішніх сільській дівчині», а це вже були
живописців відрядження до Італії? реалістичні сюжети.
8. Що було справжньою причиною Його революційні вірші: альбом поезій
заслання Т.Шевченка? «Три
літа» і поема «Сон», в якій
висміюється
правління Миколи І.
9. Як було покарано Шевченка за участь Граф Орлов передав Шевченка у
у
Кирило-Мефодіївському товаристві? Розпорядження
військового міністра князя
Чернишова і
Шевченка відрядили в
Оренбурзький
окремий корпус (Орську
крепость)
10. Хто клопотався про помилування Родина Толстих, Сераковський, брати
Шевченка після смерті Миколи І? Жемчужникові, російський письменник
О.К.Толстой
11. Скільки років перебував Шевченко 10 років: 1847 – 1857 рр.
у засланні?
12. Які твори увійшли до першої збірки 1840 рік – «Кобзар»: 8 творів «Думи
мої,
Шевченка і як вони
називалися? Думи», «Перебендя»,
«Катерина»,
«Тополя», «Думи»,
«До Основ’яненка»,
«Іван Підкова», «Тарасова ніч»
13. Які ви знаєте пісні на слова «Думи мої, думи…»,
«Реве та стогне
Т.Шевченка? Дніпр
широкий», «Зоре моя вечірняя», «Защебече соловейко», «Нащо мені чорні брови»,
та інші ( Всього – 83 на музику М.Лисенка)
14. На якому році
життя помер Шевченко помер у
Петербурзі в Академії
Т.Шевченко і де
його поховано? Мистецтв,
проживши 47 років і 1 день. Поховали поета в Петербурзі на Смоленському
кладовищі 28 лютого 1861 року ( за старим стилем). Через 40 днів труну
перевезли на Україну і поховали в с.Каневі на Чернечій горі
ІІ тур
Випереджуюче домашнє завдання.
Усне зв’язне висловлювання за
обраними темами ( 3 бали)
І – Образ матері у творах Тараса Шевченка ( «Українська література.
Плани-конспекти. С.128-129)
ІІ – Послання Тараса Шевченка «І мертвим, і
живим …» - духовний заповіт українцям ( ГДІ. Українська література.
с.283-284).
ІІІ тур – Літературна спадщина поета.
( Кожна правильна
відповідь 1 бал)
«Допоможи мені
знайти правильну відповідь» ( питання готують команди)
1. Назвіть перший твір Шевченка на Поема «Іван Підкова». Оспівує історичну тематику, Кого він оспівує? Отамана Івана Підкову, який |
очолював воєнні походи
запорозьких козаків у ІІ половині 16 століття
2. Назвіть поему Т.Шевченка, присвячену В поемі «Неофіти» Шевченко
декабристам зображує
масову розправу царського самодержавства з учасниками революційного визвольного
руху.
3. В якій поемі
найбільш гостро висміяно У поемі
«Сон»
царицю й царя?
4. Які твори Шевченка названі ім’ям Поеми «Катерина», «Іван Підкова»,
головних героїв «Мар’яна
Черниця», «Марія»,
«Марина», вірші
«Гамалія», «Лілея»,
«Перебендя», «Саул» та інші
5. В яких віршах Шевченко згадує своє «Мені тринадцятий минало»,
«Якби
дитинство? ви
знали паничі», «Доля», «І золотої, й дорогої», «А.О.Козаковському»
6. Кому
присвячена поема «Катерина»? Василю
Андрійовичу Жуковському
7. В пам’ять якої
події написана поема Василю
Івановичу Григоровичу, з
«Гайдамаки» і
кому присвячена? нагоди
викупу з кріпацтва
8. В яких поемах
Шевченко використовує «Марія»,
«Єретик», «Неофіти»
біблійні сюжети
та біблійних героїв?
9. Які драматичні
твори Т.Шевченка ви Драма «Назар
Стодоля», але є згадки,
знаєте? що
Шевченко писав п’єси: «Данило Рева», «Невеста», «Микита Гайдай»
10.Назвіть перший
надрукований вірш Балада
«Причинна», написана в
Шевченка і якими
словами він починається? Петербурзі
«Реве та стогне Дніпр широкий»
12. Які художні
твори про життя Їжакевич
«Тарас-пастух»,
Т.Шевченка ви
знаєте? С.Васильченко
- «В бур’янах», О.Іваненко - «Тарасові світанки», Д.Красицький - «Тарасова
земля», Д.Косарик- «Син-колос», О.Ільченко – «Петербурзька осінь», Л.Смілянськи
– «Поетова молодість».
13. У яких творах
Т.Шевченка «Катерина»,
«Лілея», «Сон»,
відображено гірку
долю жінки? «Причинна».
IV тур. У вінок Кобзареві
( Кожна правильна відповідь 1
бал)
1. Тяжко-важко в світі жити самоті й
без роду:
Нема куди прихилиться – хоч з
гори, у воду!
Утопився б молоденький, щоб не
нудить світом;
Утопився б – тяжко жити і нема де
дітись.
В того доля ходить полем, колоски
збирає;
А моя десь ледащиця за морем
блукає …
( «Думка»)
2. Кохайтеся, чорнобриві, та не з
москалями.
Бо москалі – чужі люде, роблять
лихо з вами.
Москаль любить жартуючи, жартуючи
кине:
Піде в свою Московщину, а дівчина
гине…
(«Катерина»)
3. Думи мої, думи мої,
Лихо мені з вами !
Нащо стали на папері
Сумними рядами?...
Чом вас вітер не розвіяв
В степу, як пилину?
Чом вас лихо не приспало.
Як свою дитину?
(«Думи мої, думи …»)
4. Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!
( «До Основ’яненка»)
5. У всякого своя доля
І свій шлях широкий:
Той мурує, той руйнує,
Той неситим оком –
За край світа зазирає,
Чи нема країни, щоб загарбать,
Із собою взять у домовину.
(«Сон»)
6. Брати на панщину ходили.
Поки лоби їм поголили!
А сестри! Сестри! Горе вам,
Мої голубки молодії,
Для кого в світі живете?
Ви в наймах виросли чужії,
У наймах коси побіліють,
У наймах, сестри, й умрете!
(
«Якби ви знали, паничі»)
7. На панщині пшеницю жала,
Втомилася; не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина годувать.
Воно, сповитеє, кричало
У холодочку під снопом.
Розповила, нагодувала,
Попестила, і, ніби сном,
Над сином сидя задрімала.
(«Сон»)
8. В Путівлі-граді вранці-рано
Співає, плаче Ярославна,
Як та зозуленька кує,
Словами жалю додає.
«Полечу,каже, зигзицею,
Тією чайкою-вдовицею,
Та понад Доном полечу…»
( «Плач Ярославни»)
9. Ми в купочці колись росли,
Маленькими собі
любились,
А
матері на нас дивились
Та
говорили, що колись
Одружимо їх. Не
вгадали.
Старі зарані
повмирали,
А ми малими
розійшлись
Та вже й не
сходились ніколи.
(«Ми в купочці колись росли»)
10.
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра.
А ви претеся на чужину
Шукати доброго добра…
( «І мертвим, і живим…»)
V тур
Конкурс капітанів (
5 балів)
Кожен із капітанів демонструє виразне читання улюбленої
поезії Т.Г.Шевченка.
VІ тур
Із
уболівальниками розігрується завдання «Упізнай героїв Шевченка», а команди тим
часом підбирають цитати до ілюстрацій творів Т.Шевченка ( не менше двох, що
розміщені на дошці).
Конкурс для уболівальників
«Упізнай героїв Тараса Шевченка»
Якщо упізнають твір із першої тези –
3 бали; із другої – 2 бали; із третьої тези – 1 бал; із четвертої чи п’ятої –
0,5 бала.
Картка 1.
-
Це героїня із твору, який був присвячений Василю Андрійовичу Жуковському,
відомому російському поету і перекладачу, на згадку про знаменитий день 22
квітня ( за старим стилем) 1838 року у житті поета.
-
«Не слухала вона ні батька, ні неньки,
Полюбила
москалика, як знало серденько…»
-
Вміла мати брови дати, карі оченята,
Та не вміла на сім світі
щастя-долі дати…»
-
«Ледве встала, поклонилась, вийшла мовчки з хати;;
Осталися сиротами старий батько й
мати…»
-
«Чорнобрива Катерина найшла, що шукала,
Дунув вітер понад ставом – і
сліду не стало…*
(Поема «Катерина»)
Картка 2.
-
Це славні народні герої національно-визвольного руху на Україні початку 18
століття.
-
Вони були оспівані у своєму творі «сином мужика і володарем у царстві Духа»
за словами І.Франка.
-
Це герої із найбільшої за обсягом поеми Т.Шевченка.
-
«По Поліссі Гонта бенкетує,
А Залізняк в Смілянщині
Домаху гартує…»
-
Це про них говорили «Сини мої, гайдамаки;
Світ широкий, воля,
Ідіть, сини,
погуляйте,
Пошукайте долі…»
( Т.Шевченко «Гайдамаки»)
VІІ тур
Екзамен, який виявить знавців Шевченка як художника
( І питання – 1 бал)
Один
учень із кожної команди готується до відповіді, підбираючи цитати із творів
Т.Шевченка до ілюстрацій, розміщених на дошці ( не менше трьох), решта учнів
тягнуть білети, які лежать на столі і відповідають на питання
Білет 1. Назвіть малюнки,присвячені казахським дітям, рідні
(Казахський хлопчик палить грубку»,
«Казахський хлопчик дрімає біля
грубки», «Байгуші»,
«Щасливий донець», «Старости» - 1843
( сват.Катерини)
Білет 2. Який перший малюнок змалював Шевченко у засланні?
( Автопортрет, зроблений олівцем: у
солдатському кашкеті з написом
«3 р» (третя рота).
Білет 3. Кого з артистів змалював Шевченко в Петербурзі?
( Американський трагік, негр Айру Охрідж).
Білет 4. З якими художниками дружив Шевченко?
( К.П.Брюллов, В.Венеціанов, І.Сошенко,
П.Федотов, О.Агін,
Ф.Пономарьов, П.Петровський, В.Штенберг).
Білет 5. Які свої твори Шевченко
ілюстрував сам?
( Поема «Слепач», «Невольник»,
«Катерина», «Утоплена»)
Білет 6. Які малюнки Шевченка присвячені історії України
(«Смерть Богдана Хмельницького», «Козацький бенкет», «Дари вЧигирині»).
Білет 7. За який малюнок
Т.Шевченку присвоїли звання Академіка у 1860 році?
VІІ тур
Розгадування кросворду «Пригадайте «Заповіт».
Перемагає команда, яка першою
впише в кросворд усі слова «Заповіту».
V. Підсумки
Звертається увага на епіграф на
дошці. В одному з віршів, звертаючись до своєї долі, Тарас Шевченко сказав:
Ми не лукавили з тобою, ми просто йшли;
У нас нема зерна
неправди за собою.
Тож і вам бажаю такого чесного і
прямого, життєвого шляху, яким ішов Тарас Шевченко, щоб через багато-багато
років не покрививши душею, могли про
себе сказати ці слова.
Коментарі
Дописати коментар